Δευτέρα 29 Αυγούστου 2016

Tennis Europe Junior Tour 2016. Πρωταθλητής ο Δημοσθένης Ταραμονλής

Στην μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας του, ο Δημοσθένης Ταραμονλής κατέκτησε τον τίτλο στην κατηγορία U16 της Tennis Europe. Ήταν ο πρώτος τίτλος σε διεθνές επίπεδο για τον 15χρονο αθλητή από τoν Α.Σ Nηρέα Βέροιας.

O Ταραμονλής, ο οποίος είναι 15 ετών και βρίσκεται στο Νο. 700 της συνολικής κατάταξης
της Ευρώπης, κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της καριέρας του σε διοργάνωση της Tennis Europe. Έκανε ένα εξαιρετικό τουρνουά στην Αριδαία και απώλεσε μόνο ένα σετ, από τον Γιώργο Μορφονιό στα ημιτελικά (3-6, 6-4, 6-0).
 Dimosthenis TARAMONLIS   –  Raz HAVIV [5]                  6/3-6/0
 Dimosthenis TARAMONLIS  –   Stefan IVIC [Q]                7/5-6/3
 Dimosthenis TARAMONLIS   –  Aristotelis THANOS [Q]   6/3-6/3
 Dimosthenis TARAMONLIS   –  Georgios MORFONIOS   3/6 - 6/4 - 6/0

Ο τελικός.
Ο Δημοσθένης ήταν συγκλονιστικός σε όλη την διάρκεια του αγώνα Με πάθος και καθαρό μυαλό είχε απαντήσεις σε όλες τις προσπάθειες του αντιπάλου του. Εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του στα γρήγορα γήπεδα ήταν πίσω από κάθε μπάλα και  τα καλά ποσοστά στην ολοκλήρωση των επιθέσεων του, τον οδήγησαν την νίκη. Ήταν μια μεγάλη επιτυχία για τον Ταραμονλή, απέναντι στον πολύ δυνατό Σέρβο παίκτη, που ήταν στο Νο. 1 του ταμπλό και βρίσκεται στο Νο. 190 της συνολικής κατάταξης των αγοριών στην Tennis Europe.